Blogi


Täiesti eluline kirjeldus sapikivide väljutamisest ja maksa puhastamisest. Lisatud fotod.

Algus. Dets. 2016

Ma tean, et mul on sapikivid. Esimesed tugevad atakid elasin läbi 1993.a., peale lapse sündi. Edasi oli rahulikum periood, vähestele vahepealsetele valudele ei pööranud erilist tähelepanu.

2003.a. tehti mulle ultraheli uuring ja öeldi, et sapipõis on väikseid kive täis.

Järgnevatel aastatel aeg-ajalt mõned kõvemad valuhood.

2010.aastast alates oli juba üsna sageli ebamugav ja valulik olemine, peale üht iseäranis tugevat atakki otsustasin siiski lasta sapipõie eemaldada, kirurgile sai operatsiooni aeg ka registreeritud. Operatsioonile eelneval päeval kohtasin ootamatult aastaid eemal olnud sõbrannat…kellel oli analoogne probleem. Tema oli saanud abi Hiina meditsiinist ja soovitas lõikus kõige viimaseks asjaks jätta. Nii tühistasingi opi aja ja hakkasin katsetama hiina ravimitega, sain neist ka abi, valud jäid vähemaks ja nõrgemaks.

2016.a suvel tabas mind üle pika aja väga tugev atakk.

Ja edasi oli juba pidev hirm atakkide ees.

Sügisel, ühel pikemal istumisel juuksuritoolis, teatas äkki minu juuksur, et läheb järgmisel päeval sapipõie lõikusele. Nonii. Ja et ta oli eelneval nädalal ise teinud läbi sapikivide eemaldamise kuuri… midagi küll välja ei tulnud (temal oli sapipõies paar suurt kivi).

Üks asi on sellisest kuurist lugeda, teine asi rääkida inimesega, kes ise selle on reaalselt läbi teinud.

See oli vägagi inspireeriv, küsisin kuuri täpse kirjelduse ja alustasin.

Tulemused on olnud vapustavad.

Ja nüüd on juba minult palutud läbitud teekonda jagada. Nii otsustasingi puhastuskuuri dokumenteerida ja avaldada siin.

Esimene puhastus

Kõige efektiivsem on alustada puhastuskuuriga kevadel, kui maksa tegevus muutub aktiivsemaks ning soodustab loomulikult puhastumist. Ning veel lisab efektiivsust kui teha kuur täiskuu eelsel nädalal.

Minul oli nii tohutult suur tahtmine, et alustasin esimese kuuriga detsembri keskel, puhastuspäev oli 18.12.. Tahtsin enne jõule ära teha.

Puhastusele eelneb 5-7 päeva ainult taimetoidu režiimi. Ja tegelikult saab väga maitsva ja rikkaliku toidulaua endale korraldada: erinevad pudrud, püreesupid (kookospiimaga), ahjuvormid aedviljadest või aedviljasegud kruupide, riisi, tatraga. Puuviljad, pähklid, seemned.

Lubatud ei ole ka kohv ja alkohol, maiustused, valge jahu tooted. Söök ja jook peab olema vähemalt toatemperatuuril soe, külmad (ja ka liiga kuumad) ei ole soovitavad.

Hommikut on soovitav alustada klaasitäie toasooja veega, kuhu lisada sidrunimahla. Vett tuleks juua päevas 1-1,5 liitrit, lisaks juua iga päev 1 liiter naturaalset õunamahla. Õunamahl aitab pehmendada ja lagundada sapikive.

Maksapuhastust toetavad ravimteed on samuti väga head: saialill, maarjaohakas, raudrohi, ingver

Taimetoidunädala teisel päeval hakkas mul pea üsna tugevalt valutama, valu kestis peaaegu kaks päeva – selline menüümuutus oli kehale šokk. Edasi läks kõik palju kergemaks ja ainuüksi menüü muutus andis juba varasemaga võrreldes parema enesetunde.

Puhastuspäev

Kuuenda päeva hommikul sõin hommikusöögi (kaerahelbepuder)  ja jätkasin õunamahla joomist.  14.00  sõin viimast korda, kerge aedviljatoidu. Edasi jõin ainult vett.

Ausalt öeldes, enne esimest puhastust ma ikka väga kartsin, et mis saab kui sapikivid liikuma hakkavad…hoiatasin juba meest, et äkki on vaja öösel EMOsse sõita. Palvetasin.

18.00 algaski puhastuskuur. Tuleb valmistada magneesiumsulfaadi ehk mõrusoola lahus vahekorras 4 spl soola ja 720 ml vett. Saadud lahusest jagub neljaks joogikorraks: 4 x 200 ml. Lahus on üsna vastiku maitsega, tõeliselt mõru

Mõrusoola oli üsna keeruline kätte saada, kuna seda leidus vaid kolmes Tallinna apteegis. Nii et alustage selle otsinguid varakult. Olen lugenud, et võib kasutada ka glaubrisoola, sellega on apteegid paremini varustatud.

Mõrusoola lahus töötab päris tugeva lahtistina, ühtlasi laiendab ta sapiteid ning lihtsustab kivide liikumist. Enne kivide väljutamist peab olema soolestik puhtaks uhutud, muidu võivad kivid soolestikku pidama jääda ning mürgistada organismi.

Pool tundi enne ja pärast lahuse joomist ei tohi vett juua, küll aga vahepealsel ajal.

20.00. teine klaasitäis mõrusoola lahust

Lahus hakkas minul ilusasti kõhus tööle ja täitis talle määratud eesmärgi, samas kui viimase 24 tunni jooksul pole olnud soolestiku tühjendamist, tuleks teha klistiiri.

Nüüd valasin kokku 120ml oliiviõli ja 180ml greibimahla (pressisin värskest viljast, kulus 1 suur greip).

22.00. segasin oliiviõli ja greibi hoolega läbi ja jõin väikeste lonksudega ära. Kusjuures see ei olnudki nii vastik kui kartsin. Mõrusoola joomine oli hullem. Seejärel tuleb kohe voodisse heita, soovitavalt paremale küljele vähemalt 20 minutiks. Ja olla vaikselt. Jäin magama.

06.00. äratuskell helises ja tuli juua kolmas klaasitäis mõrusoola lahust.

Puhastusprotsess hakkas tööle. Koos veega hakkasid kehast hakkasid väljuma esimesed kivid. Need olid kõige pindmised ja viimastena tekkinud nn. noorkivid: helerohelised nagu herned. Kivid on väga spetsiifilise ja ebameeldiva lõhnaga.

Kivid on pehmed, roheline värvus on tingitud sapist (bilirubiinist). Veest on nad kergemad ning jäävad WC-potis ilusasti pinnale hulpima. Kuna sool on eelnevalt tühjenenud, siis väljutab keha ainult vedelikku ühes kividega. Minul väljus kokku umbes 30 erineva suurusega väikest kivi (max u. 1 cm). Lisaks väljub kehast vahtu – see pidavat koosnema kolesterooli kristallidest.

Siinkohal lisan, et ei sellel ega ka ühelgi järgneval puhastuskorral ei kogenud ma mingit valu ega ebamugavustunnet.

8.00. neljas klaasitäis mõrusoola lahust

10.00 jõin vett ja õunamahla ning sõin 1 greibi. Tunni aja pärast ka kaerahelbeputru.

WC-d tuli päris tihti külastada, viimased kivid väljusid veel õhtul.

Tohutult hea tunne on. Tõeline eduelamus!

Järgmine nädal võiks ka jälgida maksa säästvat toitumist, sest puhastuskuur on maksa ja sapipõie jaoks nagu väike operatsioon.

Kui kuuri on alustatud, siis ei tohi enam pooleli jätta, sest kivid on maksas liikuma lükatud ja hakkavad tõusma mööda maksasiseseid kanaleid väljapääsu poole. Ootama järgmist puhastust.

Kui olin näinud, mis minu seest välja tuleb, siis oli see ikka väga motiveeriv kuuriga jätkamiseks.

Puhastuskuuride vahe on soovitav hoida 3-4 nädalat, kuid mitte üle 3 kuu.

Lisan siia ühe illustreeriva pildi, kuidas maks ja sapipõis võivad kive täis olla. Paljud usuvad, et sapikivid asuvad ainult sapipõies, kuid see pole nii – nad tekivad eelkõige maksas ning jäävad tihti ka sapijuhasse kinni. Sapikivid maksas on üks peamisi haigestumise põhjuseid, sest maksal on otsene kontroll peaaegu iga keharaku kasvu ja funktsioneerimise üle.

Tavaliselt kasvavad sapikivid enne kuskil kaheksa aastat, kui mingeid sümptomeid andma hakkavad. Sapikivid takistavad normaalset sapivedeliku eritust, keha ei suuda seedida ning imendada vitamiine, mineraale ega üleüldse igasugust toitu korralikult. Seedimata toit jääb peen- ning jämesoolde käärima, tekivad toksilised ühendid, mis omakorda siis viivad kõikvõimalike probleemde tekkeni.

Mis põhjustab sapikive? Ebapiisav vee tarbimine, liigsöömine, ebatervislik toitumine, stress, suitsetamine, alkohol, kofeiin. Lisaks – sapikivide tekkimise risk on naistel neli korda suurem kui meestel pluss naistel, kes võtavad pille, on see risk veel suurem.

Teine puhastus

Viisin läbi 29. jaanuaril, eelnes 5 päeva taimetoitu.

Seekord lisasin maksa ja sapipõie soojendamise kuumaveekoti abil (saadaval apteegis), alates 14.00 hoidsin maksa piirkonnas kuumakotti – aitab laiendada maksakanaleid ja kergendab kivide väljumist. Kuumakotti kasutasin edaspidi ka kõigil järgnevatel puhastustel, sellel on väga hea mõju.

Tulemus oli võimas. Suured tumerohelised (osad neist pruuni kattega) pehmed kivid. Teisel päeval peale puhastust väljusid heledad suured kõvad kivid, fotol paremal. Need olid tõesti KIVID. Kivide välispind on kaetud mineraalse kestaga, koosnedes kaltsiumist ja kolesteroolikristallidest – sellest ka hele värvus ja kõvadus.

 

Kolmas puhastus

Viisin läbi 25. veebruaril. Nüüd tegin vea, millest tahan hoiatuseks rääkida. Pidasin ilusti taimetoidu nädala, kuid puhastuse päeval sõin lõunat tund aega hiljem, 15.00, kartuleid ja hapukapsast. Kell 18.00 tuli juua esimene 200ml mõrusoola lahust. Ootamatult tekkis iiveldus, päris tugevalt. Teine mõrusoola lahus, mille jõin 20.00….ja see enam sees ei seisnud. Ma ei tahtnud kuuri pooleli jätta ja pressisin edasi. Õli ja greibimahla segu oli väga raske juua.

Tulemus oli siiski hea, fotol on tüüpilised tumerohelised sapikivid.

 

Neljas puhastus

Toimus 07. aprillil, eelnes jällegi 7 päeva taimetoitu + 1 liiter õunamahla iga päev. Seekord järgisin režiimi väga hoolega, puhastuspäeva hommikul jõin esmalt klaasi sidrunivett, seejärel klaasi õunamahla ja sõin ühe suure greibi. Rohkem ma seekord süüa ei julgenud, jõin vaid õunamahla kui 14.00-ni.

18.00. tuli juua esimene 200ml mõrusoola lahust – seekord iiveldust ei tekkinud, kõik sujus hästi.

Ootasin taas suuri ilusaid kive, aga väljus peotäis väikseid rohelisi pehmeid kive ja kõvasid kollakasvalgeid 0,5 cm suuruseid teri ja palju pruunikaskollast vahtu-vedelikku – selline ühtlane sodi.

Foto on veidi valedes toonides, kuna see saadus jäi päikese kätte ja muutus tumedaks. Algselt oli rohelisemat värvi.

Peale neljandat puhastust on esmakordselt tunne, et maks ja sapipõis hakkavad tõesti puhtaks saama, enam ei suru ega teki pingetunnet peale sööki.

Päris kaua võttis aega, selle nelja puhastuse käigus on väljunud kokku umbes kaks peotäit kive ja liiva – uskumatu, mida kõike olen pidanud kaasas kandma ja organismi koormama.

Mis veel on muutunud: lahti olen saanud kaelavaludest, kõrvavalust ja kõhukinnisusest, uni on parem, energiat on palju rohkem.

Viies puhastus

Viienda puhastuse jaoks leidsin sobiva aja alles 04.juulil. Sapipõie piirkonda olid tekkinud juba mõningad valud. Puhastuse käigus lisasin seekord mageesiumsoola lahusele sidrunimahla ning lahus sai märgatavalt joodavam.

Arvasin, et eelneva nelja puhastusega olen peaaegu puhtaks saanud, aga väljus ootamatult palju heledaid pehmeid sapikive ning valkjat suureteralist liiva. Tumedaid vanemaid kive seekord ei olnud.

Fotot ei hakka siia enam lisama, tulemus oli enamvähem sama, mis esimesel puhastusel, rohelised kivid suurusega kuni 0,5-1,5 cm.

Kindlasti tuleb teha ka kuues ja seitsmes puhastus.